SJAJNA SLOVENIJA NA KROVU EUROPE!

Odlično finale vidjeli smo u Istanbulu. Slovenija koja je pobijedila Srbiju rezultatom 93:85 osvojila je naslov prvaka Europe.

Slovenci cijeli turnir igraju najljepšu košarku i natjecanje su zaključili bez poraza…

Devet utakmica i devet pobjeda rezultat je sjajne ekipne igre Slovenije. Tako je reprezentacija predvođena Goranom Dragićem napravila je jedan od najvećih uspjeha slovenskog sporta.

Slovenci su vodili gotovo cijelu utakmicu u današnjem finalu. Srbija se držala u priključku, ali ipak na kraju nije uspjela.

Sjajni Dragić igrao je odlične tri četvrtine, no u posljednjoj je pao.  Luka Dončić se ozlijedio polovicom treće četvrtine i Slovenija je odigrala dramatične minute u zadnjoj četvrtini bez dvojice najboljih igrača, ali je ponovno pokazala sjajnu timsku igru i zasluženo pobijedila.

Očekivano je krenulo vrlo efikasno s obje strane, a nešto lakše do koševa dolazila je Srbija koja je igrala na centra. Vanjski šut nije služio Slovence pa su se našli u zaostatku tijekom prve četvrtine.

Visokim presingom na početku druge dionice Slovenija je u kratkom periodu okrenula zaostatak. Proradio je vanjski šut i Slovenija je došla do deset koševa prednosti u 15. minuti (38:28) ukupnom serijom 11:0. Sjajni Dragić izluđivao je srpsku obranu te lako  iznuđivao slobodna bacanja, a slovenska prednost je rasla.

Odmah po izlasku razigravača Miami Heata Srbija se vraća na samo minus pet (43:38). Dragić je nastavio trpati protivnički koš, ubacio je dvije trice i vratio Slovence na dvoznamenkastu prednost. Ubacio je čak 20 poena u drugoj četvrtini.

U visokom intenzitetu nastavljeno je i u drugom poluvremenu. Srbija nije dopuštala Slovencima da se odvoje i držala je minimalan mogući zaostatak. U 26. minuti ozlijedio se Dončić i morao napustiti igru. Naredno razdoblje Slovenija je igrala bez dvojice najboljih igrača na parketu pa je Srbija napravila seriju 8:0 i došla na samo dva koša minusa (63:61).

Slovenija dugo nije ispuštala prednost, iako su im Srbi stalno puhali za vratom, a ubačajem Milana Mačvana prešli u vodstvo (78:77) u 35. minuti. Ipak, sama završnica potpuno je pripala Sloveniji koja je igrala bez Dončića i Dragića. Potegnuli su Randolph i PrepeličVidmar je blokirao Bogdanovića i tu je utakmici bio kraj.

Goran Dragić zaključio je susret s 35 poena (9/15 za dva, 3/7 za tricu, slobodna bacanja 8/9) i sedam skokova te je dobio nagradu za najkorisnijeg igrača natjecanja. Klemen Prepelič je pridodao 21 koš (2/4 za dva, 4/8 za tricu, slobodna bacanja 5/6).

Bogdan Bogdanović s 22 poena (7/10 za dva, 2/11 za tricu, slobodna bacanja 2/2) i Milan Mačvan s 18 koševa (5/8 za dva, 2/5 za tricu, slobodna bacanja 2/2) predvodili su Srbiju koja će se morati zadovoljiti srebrom.